Sandıklı’da Hububat hasattı başladı

Admin 04 Temmuz 2020 Genel 157 -A+
Sandıklı ve Kızılören ilçe merkez ve köylerinde hububat hasattı başladı.
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Hasat yapılan tarla ve hububat alımı yapan tüccarları ziyaret ederek incelemelerde bulunan Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, hububat hasatının yeni başlamasına rağmen fiyatların üreticinin yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Sandıklı ve Kızılören ilçe merkez ve köylerinde yaklaşık bir hafta önce arpa hastı ile hububat hasattı başladı. Buğday hasattının ise 15 gün içersinde başlayacağı bildirildi. Arpanın ilk hasattının yapıldğı günlerde kilogramı 1 lira 25 kuruştan alımı yapılırken şimdi ise 1 lira 30 kuruşa kadar çıktığı bildirildi. Tarlada arpa alımı yapan biçerdöverlerin ve balya toplayan üreticilerin çalışmalarını yerinde inceleyen Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, Zahire Pazarında hububat alımı yapan tüccarları ziyaret ederek fiyatlar hakkında bilgi edindi. Kısa bir açıklamada bulunan Ziraat Odası Başkanı Toptaş, bir haftada %10 artış olan arpa fiyatlarının üreticinin yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, hububat hasattının Sandıklı ve Kızılören ilçesinde ki üreticilere hayırlı olmasını dileyerek  “Gördüğümüz ve yaptığımız araştırmalarda çiftçiler bu yılkı hasattan memnunlar. Arpa fiyatı bir hafta içersinde %10 gibi bir yükseliş göstermiş durumunda. Ayrıca Tarım Kredi Kooperatifleri ve Pancar Kooperatiflerinin ürün satın almaları üreticilerimizin yüzünü güldürüyor. Tabi bunlar güzel bir şey. Ama ileriki dönemde hasat bittiği zaman bunun üreticiye yansıması nasıl olur onu daha bilemiyoruz.”dedi

Whatsapp'ta Paylaş