Başkanımız

 

Sandıklı Ziraat Odası başkanı adaylarından Sayın Fatma Toptaş ile bir söyleşi;

Fatma Hanım bize kendinizi tanıtır mısınız?
Ben 16 Aralık 1975 yılında Sandıklı’nın Örenkaya köyünde dünyaya gelmişim. İlkokul yıllarımdayken Sandıklı’ya taşındık ama köyümüzden hiç kopamadık. Haliyle tarım ve hayvancılık uğraşım hiçbir zaman bitmeden aralıksız devam etti. Evlendikten sonra da eşim öğretmen olmasına rağmen sürekli tarım ve hayvancılıkla uğraşım devam etti. Tek maaşla yetinmedik, çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sunmamız gerekiyordu.
Ortaokul ve lise tahsilimi evlendikten sonra tamamladım. Son 12 yıldır da esnaflık yapmaktayım. Yaptığım iş tarım makineleri ve hayvan yemi satıcılığı. Ekinova köyünde ise tarım ve hayvancılık faaliyetimiz devam etmekte. Büyükbaş çiftliğimiz bulunmakta. Biri 23 yaşında kız biri 22 yaşında erkek evladım var. Oğlum bu yıl Hukuk Fakültesini bitirecek. Kızım ise İletişim Fakültesi mezunu, o da bu yıl Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 
Hayatım hep mücadelelerle geçti. Bugünlere hep çalışarak ve inanarak geldim. Ne bir miras ne de hazıra kondum. Hep kazanmayı hedef edindim. Ama en önemlisi insan kazanmaktı benim için. En değerlisi de budur sanırım. Sevgi, güven, dostluk, fedakarlık bu kelimeler benim için çok büyük anlam ifade ediyor. Birine bir iyilik yapacaksam karşılık beklemeden yaparım. Ama hayatımda yaptığım tüm iyiliklerin karşılığını Allahım bana verdi. Neydi o karşılık biliyor musunuz? Her türlü haksızlığa, kötülüğe ve zorluğa karşı yüce rabbim bana temiz bir kalp ve huzurlu olma duygusu verdi. Başımı yastığa koyduğumda huzur içinde uyuyabiliyorum. Bundan daha güzel ne olabilir ki?
Ziraat Odası başkanlığı hayaliniz ne zaman başladı?
Dört yıl önce bir arkadaşımın adaylığı sırasında düştü aklıma. Daha sonra odanın önemini her gün biraz daha iyi anladım. Herkesin kabul ettiği gibi sahipsiz bir çiftçi kitlesi var Sandıklı’mızda. Çiftçilerimizin dertlerini o kadar iyi anlıyorum ki zaten 40 yıllık çiftçilik ve hayvancılığın içinde olan biri olmanın yanında esnaflıkta hitap ettiğim insanların bu sektörün içinde olmasından dolayı bu kesimin sorunlarını iliklerine kadar yaşamış ve hissetmiş bir kişiyim. 
Birçok konuda köylüye yardım etmeye çalıştım. Fakat her yere kolun uzanmıyor her zaman, eğer Ziraat Odası başkanı olursam daha çok kişinin yarasına merhem olur, birçok sorunun üstesinden gelebilirim diye düşünüyorum.
Fatma Hanım siz şu anda esnaflık yapıyorsunuz. Esnaflık hayatınızda ve girdiğiniz seçimlerde hep karşı cinsten insanlarla karşı karşıyasınız. Bunun zorluklarını yaşıyor musunuz?
Elbette yaşadım ve hala yaşıyorum. Hiçbir kadının cesaret edemeyeceği şeyleri başarıyla yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Bir kadının neler yapabileceğini göstermeye çalıştım hep. Bu yolda olumsuzluklar oldu tabiî ki. Çok kötü insanların olduğu gibi; beyefendi ve saygılı insanların olduğunu da unutmamak gerekir. Kadın olduğum için ezmeye çalışan insanlar oldu. Ama ben onlara kulağımı tıkadım, onları Allahıma havale ettim. Bazen rakiplerime şunu söylemek istiyorum. Siz eşinize, annenize, bacınıza ve kızınıza saygı gösteriyorsanız, diğer kadınlara da aynı saygıyı gösterin. İyi, güzel, beyefendi davranışlar sizi küçültmez, yüceltir.
Peki odaya seçildiğinizde yapmak istediklerinizi sıralayabilir misiniz?
Bu konuda afaki şeyler söylemek istemiyorum. Elbette ki çiftçilerimizle, delegelerimizle, muhtarlarımızla toplanıp; öncelikle sorunlarımızı ortaya koyup çözümleri bulacağız ve uygulayacağız. Örneğin patatesçilerimizin sorunları yok mu? Pancar üreticisinin sorunları yok mu? Hayvancımızın sorunları yok mu? Bunlara çözüm bulunamaz mı? Örneğin oda bünyesinde veteriner ve ziraat mühendisi çalıştırılamaz mı? Oda bünyesinde çiftçimize tohum, ilaç, gübre temini yapılamaz mı? Bir tarım market kurulamaz mı? Toprak tahlil laboratuarı olamaz mı? Mısır silajını rulo yapan makine alınamaz mı? Daha başka makine ve ekipmanlar alınamaz mı? Büyük marketler ile anlaşılıp üyelerimize kart çıkartıp, onlara indirimli alışveriş yapma imkanı sağlanamaz mı? Özel okullar ve özel hastaneler ile üyelerimiz için anlaşma yapılamaz mı? İhtiyacı olan üyelerimizin çocuklarına burs aldıramaz mıyız, destek olamaz mıyız?
Bunlar gibi birçok şeyi birlikte yapabiliriz. Günün şartlarını değerlendirebiliriz. Herkesin düşüncesine açığız. Her öneriyi değerlendiririz. Bunda hiçbir sıkıntı yok. Ben bütün bunları yapabilecek veya önayak olabilecek tecrübe ve konumda olduğumu düşünüyorum. Elbette bana güç verilirse daha iyisini yapabilirim.
Bütün sorunları ve yapılacak şeyleri çok iyi biliyorum. Sandıklımızın bütün köyleriyle bağlantım var. Neredeyse köylüyü kapı kapı biliyorum. Yıllardır o insanların evine yem ve makine götürdüm. Ülke içerisinde birçok fabrika ile kurum ve kuruluşla iş yapabilecek ve bağlantı kurabilecek koşulları zaten yıllardır yaratmış durumdayım. 
Son olarak ne söylemek istersiniz?
Yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır diyerek klasik bir lafla bitirmek istiyorum ve bugüne kadar yaptıklarınızı aşağıya sıralamak istiyorum. Burada kişi, köy ve kurum ismi kullanmayacağım ama yaptıklarımı da yazacağım. Bu konuda mütevazı olmalı mıyım bilmiyorum. Yapılan iyilik ve sevap gizli kalmalı doğru. Ama kendimi de anlatmam ve tanıtmam gerekir. İnsanlar neyi yapıp yapamayacağımı görsünler. 
Bugüne kadar yaptıklarımı da karşılık beklemeden yaptım. Zaten yardım ettiğim insanların dualarından başka bana verebilecekleri bir şeyleri de yoktu. Bundan güzel bir karşılık da benim için olamaz zaten. 
Şunu da unutmadan söyleyeyim, birçok öğrenciye burs aldırmama rağmen; iki çocuğuma hiçbir yerden burs ve destek almadım. Alsaydım haksızlık olurdu. Nice fakir öğrenci dururken olmazdı. Hatta yardım alıverdiğim firmaların büyük bir kısmı da kendi çalıştığım firmalar olmasına rağmen. 
Yaptıklarımı sıralamak istiyorum.
1.Köylümüzün ortak kullanımı olan tarım makinelerinin alımında çalıştığım firma ile bağlantı kurdum ve referans oldum. 
2.Bir okulumuza çalıştığım firmadan hatırı sayılır miktarda bilgisayar alıverdim.
3.Bir belediyeden; iki köyümüzün köy odası için bir miktar maddi destek sağladım.
4.Bir köyümüzün camisinin minaresi için bir katkımız oldu. 
5.Bir köyümüzün camisinin boyanmasını çalıştığımız bir firmaya yaptırdık. 
6.Bir hayırseverin, bir köyümüzün Kuran Kursunun güneş enerjisinin yaptırmasına önayak olduk. 
7.Bugüne kadar yirmiye yakın ortaöğretim öğrencimizin kırtasiye masrafını karşıladık.
8.Yine bugüne kadar yedi üniversite öğrencisinin 4 yıl boyunca her ay bursunu sağlayacak firmalarla buluşturduk.
9.Dört çocuklu ve kocası ölmüş bir kadınımızın evinin yapımında bir firmamızdan hatırı sayılır bir maddi destek sağladık. 
10.Hayırsever vatandaşlarımızın sayesinde onlarca fakir çocuğumuza giyim kuşam sağladık.
11.Bir okulumuzun spor malzemesi ve formalarını karşıladık. 
12.Okul-aile birliklerimize maddi destekler sağladık.
13.Yönetiminde olduğum bir yardım kuruluşunun bazı ailelere beyaz eşya teminine önayak oldum. 
14.Kaymakamlığımızın yapmış olduğu yardımlarla bazı fakir vatandaşlarımızın buluşmasını sağladım.
15.Belediyemizin yardımları ile yine bazı vatandaşlar arasına köprü oldum.
16.Bazı okullarımıza çalıştığım firmaların verdiği kırtasiye malzemesi ve dergileri dağıttım.
17.Bazı köylerimizin mezarlıklarının otlardan temizlenmesine yardımcı olduk. 
18.Birçok hastamızın bazı hastanelerde yardımına koştuk. Onları tanıdığımız doktorlarla buluşturduk.
19.Birçok gencimizin ve kadınımızın seralarda ve otellerde işe girmesine yardımcı olduk.
20.Başka şehirlerde yaşayan hemşerilerimizin sorunları ile ilgilenip oralardaki tanıdıklarımızı devreye soktuk.
Bütün bu yardım ve organizasyonları elbette ki kendi imkanlarımızla yapmadık. Bu insanları, kurumları, okulları, yardımsever insan ve işadamlarıyla buluşturarak büyük organizasyonlara imza attık. Bunun karşılığında insanlardan dua aldık. Bu da bize günün sonunda başımızı yastığa koyduğumuzda huzur uyuma olanağı sağladı. Bir huzurevi, bir çocuk yuvası ziyareti bile mutluluk verir ancak sadece bir insanın mutluluğu değil, doğadaki tüm canlıların mutluluğu bize huzur verir.
Allahım bize güç versin. Biz de ömrümüzü güzelliğe, mutluluğa, huzura, kardeşliğe harcayalım. Herkese saygılar sunuyorum.

ÇAY SATIŞLARIMIZ DEVAM EDİYOR