Patates hasattı yüz güldürüyor

Admin 20 Temmuz 2022 Genel 48 -A+
İlçemizde patates hasattı geçen hafta başladı. Patates üreticileri fiyat ve verimden bu yıl memnun
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

İlçemizde patates hasattı geçen hafta başladı. İlçede patates hasat çalışmalarının 4 ay sürmesi beklenirken, kilogramını 6 lira ile 7 lira arasında satış yapan patates üreticileri fiyatlardan memnun olduklarını bildirdi.

Türkiye’nin önemli patates üretim merkezlerinden olan Sandıklı’da patates hasattı geçen hafta başladı. Tarladan özel makineyle sökülen patatesler, çalışan işçiler tarafından özenle çuvallara dolduruluyor. Bu şekilde satışa hazır hale gelen patatesler kamyonlara yüklenerek, İstanbul,Ankara, Antalya, İzmir gibi Türkiye’nin bir çok iline gönderiliyor. İlçede geçen yıl 856 patates üreticisi 31 bin dekar alana patates ekimi yaparken bu yıl 884 patates üreticisi 35 bin dekar alanda patates ekimi yaptı. Geçen yıl kilogramı 75 kuruş ila 1 lira 50 kuruşa satışı yapılan patatesler bu yıl 6 ila 7 liraya alıcı bulması nedeni ile üreticinin yüzü gülüyor. Patates söküm çalışmalarını yerinde inceleyen Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, rekolte ve fiyatlardan üreticinin memnun olduğunu ancak girdi maliyetlerinin artmaması gerektiğini bildirdi.

Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, “Sezonumuz güzel başladı bu sene. Geçen seneye göre bu sene kuraklık yok. Su sıkıntımız yok. Verimde güzel. Kalitede güzel.Fiyatlarımızda iyi bu sene. Bu sene çiftçimiz bir nebzede olsa para kazanacak.Girdi maliyetleri bu seviyede kalır ve fiyat düşmeyecek gibi görünüyor. Fiyatta düşmese çiftçi memnun edecek.”dedi

Patates üreticisi Süleyman Doğan, “2022 yılı için ilçemizde patates sökümü başlamıştır. Bu yıl rekolte, verim çok güzel, Bu yıl yağışlar çok güzel gitti. Havaların serin olması nedeni ilede verim artışı güzel. Hastalık durumu da olmadı. Geçen yıl 70 Kuruş ile 1 lira 50 kuruş ike bu yıl 6 ila 7 lira arasında satış yapmaktayız. Bu yıl girdi maliyetleri ağır oldu. Masraflar ağır ama zor şartlarda patateslerimizi yetiştirdik.İnşallah bütün çiftçi arkadaşların yüzü gülsün. Emeklerinin karşılığını yüce Allah versin”

Whatsapp'ta Paylaş


ÇAY SATIŞLARIMIZ DEVAM EDİYOR