TOPTAŞ, "AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN"

Admin 05 Haziran 2022 Genel 109 -A+
Yağış ve dolu nedeni ile tarım arazileri zarar gördü. Bölgede incelemede bulunan Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, Bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini ve zarar gören üreticilerin zararının karşılanmasını istedi.
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

              Sandıklı ve Kızılören ilçelerinde geçen cuma akşamı başlayan yağmur ve gece geç saatlerdeki dolu yağışının ardından su basan tarım arazilerinde ekili ürünler zarar gördü. Bölgede incelemede bulunan Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, Bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini ve zarar gören üreticilerin zararının karşılanmasını istedi.

              Gecen Cuma akşamı başlayan ve gece geç saatlere kadar devam eden yağmur, dolu ve sonrasında oluşan su baskını, Sandıklı ilçesinin Saltık, Sorkun, Yumruca, Kızılca, Ballık, Kusura ve Kızılören ilçesine bağlı Ekinova köyünde tarım arazilerine zarar verdi. Bölgede şeker pancarı, patates, haşhaş, arpa, buğday ve mısır ekili alanlar yağış sonrası oluşan su birikintisinden olumsuz etkilendi. Gece etkisini yitiren yağış sonrası İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri zarar tespit çalışmasına başladı. Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş da bölgede inceleme yapıp, çiftçilerden zararı hakkında bilgi aldı. Toptaş, bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini ve zarar gören üreticilerin desteklenmesini istedi.

'AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN'

Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, şunları söyledi:

"Dolu ve yağmur Saltık, Sorukun, Kızılca ve Yumruca köyleri gibi ilçemizin farklı bölgelerinde etkili oldu. Eylül ayından beri çiftçilerimizin emek emek uğraştığı haşhaş, mısır, şeker pancarı, buğday, arpa gibi ürünler yerle bir oldu. Dolu ve selden dolayı çiftçilerin ürünleri bitmiş durumda. Dün tarlada sulanan ürünlerin üzerine dolu yağdı. Bölgemizin afet bölgesi ilan edilip çiftçilerimizin zararlarının karşılanmasını talep ediyoruz."

Saltık köyünden çiftçi Turgut Yavuz, ekili bitkilerin tamanının zarar gördüğünü dilea getirdi. Yavuz, "Yağış nedeniyle haşhaş, pancar, buğday, arpa hiçbir şeyimiz kalmadı. Yetkililerden yardım bekliyoruz" dedi.

Whatsapp'ta Paylaş


ÇAY SATIŞLARIMIZ DEVAM EDİYOR